Mój Dahab

Porady praktyczne

Plecak podręczny (nie tylko do Dahabu)

Pierwszą decyzją jaką musisz podjąć ZAWSZE to wydzielenie takiej porcji zasobów, które pozwolą przetrwać 2 dni bez bagażu głównego, np. w razie jego utraty lub zagubienia. I to umieść w bagażu podręcznym. Życzę ci obyś nie musiał się o zaletach takiego rozdziału bagażu przekonywać się na własnej skórze.
Więcej o Moim Plecaku przeczytasz tutaj ⇒.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Co zabrać ze sobą do Dahabu?

Żywność

Żywność biorę taką, jakiej nie kupię na miejscu. Podaję porcję jaką zabieram dla jednej osoby na tydzień pobytu: opakowanie (100g) salami, opakowanie (100g) kiełbasy suchej krakowskiej, paczka parówek, serek pleśniowy, 3 zupki chińskie, 5 gorących kubków, kawa rozpuszczalna, herbaty ziołowe, trochę przypraw ulubionych, puszka szynki (300g) i jeden bochenek chleba razowego. Ponadto biorę odmierzone i podzielone na porcje, mieszanki płatków zbożowych, wzbogaconych otrębami i suszonymi owocami.
Zważywszy, że jestem fanem makaronów ze szpinakiem oraz łososiem i/lub suszonymi pomidorami zabieram główkę czosnku, 300g brzuszków łososiowych (wystarczy na 3 porcje), ulubiony makaron tagliatelle (po naszemu: wstążki), idealny do gęstych sosów, oraz ser pleśniowy (niebieski lazur). Reszta jest na miejscu.
Będąc jednocześnie miłośnikiem krewetek smażonych na maśle, z dodatkiem czosnku i natką pietruszki, zabieram kilka pęczków tej ostatniej. Wino białe do smażenia i popicia jest na miejscu. Kilogram dużych krewetek gotowanych i mrożonych kosztuje w Dahabie ok. 80 EGP.

Zdrowie

Pamiętaj, by mieć ubezpieczenie zdrowotne oraz NW. Przed wyjazdem do Egiptu sprawdź w jakiej firmie jesteś ubezpieczony i jakie obowiązują w niej procedury. Noś ZAWSZE przy sobie, w oczywistym miejscu (w portfelu,  torebce,  saszetce, kieszeni)  druk polisy lub przynajmniej nazwę ubezpieczyciela, numer kontaktowy oraz numer polisy. Jeśli jesteście w grupie poinformujcie się wzajemnie o posiadanym ubezpieczeniu. Koniecznie sprawdź jak twój ubezpieczyciel interpretuje takie aktywności jak nurkowanie rekreacyjne, jazdę konno, kitesurfing, itp. Czasem wymagane jest rozszerzenie polisy o sporty ekstremalne.
Planując nurkowania warto ubezpieczyć się dodatkowo na miejscu (ok. 5€ dziennie), co da ci w razie wypadku dostęp do komory dekompresyjnej.

Praktycznie wszystkie potrzebne leki kupisz w miejscowych aptekach. Wszystko jest dostępne bez recept. Nawet antybiotyki. Brakujące leki zawsze sprowadzą w ciągu 2-3 dni. Leki, które aktualnie przyjmujesz weź koniecznie ze sobą; nie licz na apteki.
Poniższe leki podstawowe zabierz ze sobą nie tylko z myślą o sobie, lecz również ze względu na osoby ci towarzyszące, obarczone przywarą mniejszej odpowiedzialności. Wyrzuć opakowania, lecz pozostaw instrukcje stosowania. O wskazaniach, przeciwwskazaniach i dozowaniu leków z podstawowej apteczki znajdziesz tutaj ⇒. Na temat udzielania pierwszej pomocy medycznej znajdziesz informacje tutaj ⇒.

► Aspiryna (polopiryna), no-spa, ibuprom, paracetamol (apap), pyralgina,  maalox (rennie), nifuroxazyd, laremid (laremid), flora bakteryjna, claritine, aviomarin, carbo medicinalis, glucardiamid.
► Woda utleniona, spirytus salicylowy (najlepiej w spraju), krople do oczu, krople do nosa, jodyna, gencjana, maść tribiotic, dermatol.
► Bandaż elastyczny+agrafki, bandaże małe, opatrunki z gazy, plaster z rolki, plaster z opatrunkiem do cięcia, plastry z opatrunkiem wodoodporne, linomag, rękawiczki lateksowe, termometr oraz co najmniej 2 strzykawki jednorazowe i cztery igły.

W razie poważniejszych dolegliwości skontaktuj się z miejscowym lekarzem. Pierwsze kroki można skierować do apteki, gdzie udzielą ci pierwszej pomocy i pomogą w nawiązaniu kontaktu, o ile będzie potrzeba, z lekarzem. Pamiętaj, że jeśli jesteś ubezpieczony i chcesz odzyskać koszty leczenia, zanim udasz się do miejscowego lekarza, skontaktuj się telefonicznie z ubezpieczycielem, który może wskazać konkretnego lekarza. W każdym przypadku bierz wszystkie rachunki (wypisane po angielsku!).
Osoby bardziej wrażliwe łapią jakąś postać grypy żołądkowej (??) (torsje, biegunka, temp. dochodząca do 39-40oC), którą miejscowi farmaceuci bardzo skutecznie leczą zastrzykami z voltarenu (NLPZ), który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Działanie leku pojawia się prawie natychmiast po iniekcji. 12 godzin. Pamiętaj o konieczności ciągłego schładzania organizmu. Unikaj chemii - schładzaj ciało pod prysznicem. Skutecznie leczona ta dolegliwość nie powinna trwać dłużej niż 2-3 dni.

Komary i muchy pojawiają się czasami w Dahabie, szczególnie wieczorami, w miejscach osłoniętych od wiatru, a na pewno w sąsiedztwie skupisk palm. Pamiętaj o skutecznym (!) repelencie. 1001 sposobów na walkę z dokuczliwymi owadami wszelakimi znajdziesz tutaj ⇒.
Słońce jest prawie zawsze, zatem dobre okrycie głowy, lekka i przewiewna odzież, okulary przeciwsłoneczne oraz kremy z filtrami na nieokryte części ciała są niezbędne. W razie czego, informacje o postępowaniu przy udarze cieplnym znajdziesz tutaj ⇒.

Pieniądze i dokumenty

Wskazane jest posiadanie ok. 250 EGP na opłacenie transportu z lotniska i pierwsze zakupy. Unikniesz płacenia frycowego. Kurs w kantorze lotniskowym nie różni się znacząco od tego jaki jest Dahabie.
Nie jest to istotne, czy weźmiesz ze sobą dolary, funty czy euro. W Dahabie jest kilka banków i wiele bankomatów, gdzie wymienisz waluty na miejscowe funty egipskie (oznaczane jako LE lub EGP). Weź ze sobą kartę kredytową i sprawdź na początku pobytu, czy jesteś w stanie wypłacać na jej podstawie gotówkę z bankomatów.
Aktualne kursy wymiany znajdziesz np. tutaj .

Jeśli będziesz przebywać tylko w Dahabie, Nuweibie, Tabie, czy na górze Synaj, wiza egipska nie jest potrzebna. Naganiaczom lotniskowym odpowiadamy: "Sinai only!".  Jeśli planujesz wycieczki poza ten rejon kup wizę na lotnisku, która kosztuje 25$.
Miej ze sobą kilka kserokopii głównej strony paszportu. Kopie paszportu wymagane są przy każdej dalszej wycieczce poza Dahab. Teoretycznie jest kilka miejsc gdzie są kopiarki, ale wtedy, gdy będą ci one potrzebne, zazwyczaj są nieczynne. Paszportu nie noś ze sobą.

Telefony i internet

Aby łączyć się z Polską konieczne jest sprawdzenie, czy nasz operator włączył usługę roamingu. Jeśli nie, to należy o to poprosić. Niby oczywiste, ale wiele osób tego nie dopilnowuje.
Jednak najtańszym rozwiązaniem jest zakup karty pre-paidowej (po naszemu: przedpłacona) miejscowego operatora telefonii komórkowej. Rozmowy z Polską są dwukrotnie tańsze. Jeśli jesteście w grupie to korzyści z posiadania lokalnych kart są trudne do przecenienia. Aby telefon był zdolny do przyjęcia karty obcego operatora musi być usunięty tzw. "simlock" (po naszemu: blokada), o ile taki jest założony. Aby nie pozbawiać się możliwości odbioru rozmów i smsów (po naszemu: wiadomości) na numerze krajowym, warto mieć telefon przystosowany do  kart dwóch operatorów: są to tzw. telefony "dualsim" (po naszemu: na dwie karty). Telefon taki kosztuje w Polsce ok. 100-200 zł (np. Nokia 101, Huawei G7010, myPhone 6500 METRO). Polecam myPhone hummer (za 179 zł), który poza tym że tani, jest odporny na wodę (IP67) i kurz (tutaj jego specyfikacja ⇒). Dla bardziej wymagających wodoodportny (IP67) telefon Lenovo A660 (4.0"/DUAL CORE/ DUAL SIM/BLUETOOTH/GPS/GORILLA GLASS z Androidem 4.0.3) za ok. 600 zł.

Co druga knajpka oferuje bezprzewodowy dostęp do internetu. Hasło dostępu podaje barman. Wypada więc zamówić chociaż beduin tea (herbata beduińska jest mieszanką liści zwykłej, zazwyczaj czarnej herbaty z pustynnymi ziołami, odmianą bazylii habak i odmianą szałwii maramia, gotowanych przez ok. 10 minut z bardzo znaczącym udziałem cukru). Wykaz kafejek internetowych (zazwyczaj wyposażonych również w kopiarki i drukarki) znajdziesz tutaj ⇒.

Odzież

Zawsze zabieram odzieży  dużo więcej niż jej potrzebuję. W praktyce chodzę przez cały tydzień w jednym zestawie, z wyjątkiem majtek, które zmieniam (zazwyczaj) codziennie. Co najwyżej, chłodnymi wieczorami zakładam bluzę polarową.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Co robić ze sobą w Dahabie?

Zakupy

Podstawowe warzywa i owoce kupuję najczęściej na placu Assala bezpośrednio z samochodów. Są tańsze i wydają się być świeże. Czego nie kupię na ulicy szukam na straganach. Kilka straganów omijam zdecydowanie, jako że miejscowi kupcy trochę przesadzili z marżą.
Piwo, wina i mocniejsze trunki bez problemów można kupić w sklepie po północnej stronie placu Assala. Jest też kilka sklepików w centrum, zawsze prowadzonych przez chrześcijan.  Puszka piwa 0.5 l kosztuje 10 EGP. Trafiają się nie najgorsze wina rodzimej produkcji oraz setki, niekiedy zabawnie nazywanych, podrób wszystkich czołowych, światowych, alkoholowych marek. Z miejscowych produktów więcej procentowych kupuję jedynie anyżówkę typu ouzo.

Po stronie wschodniej placu Assala znajduje się duży spożywczy sklep samoobsługowy, a przy nim apteka oraz sklep z wyrobami piekarniczymi w stylu europejskim ( Ralph's German Bakery ).

Nurkowanie

Dahab to Mekka nurków. Dziesiątki baz nurkowych oferuje tu swoje usługi. Wydaje się, że Polacy najczęściej wybierają bazy zatrudniające polskich instruktorów. I słusznie.
• Bez wątpienie najpopularniejszą bazą jest Planet Divers ⇒. Pakiet 5 dni / 11 nurkowań kosztuje 195€, kurs podstawowy OWD 4 dni / 8 nurkowań kosztuje 250€.
• Dla osób samotnych lub małych grup, albo dla tych, którzy oczekują indywidualnego podejścia do własnej osoby, polecam wolnego strzelca Medhata Moussę (www.pospadan.com ⇒). Koszty niewiele wyższe, a wrażenia nieporównywalne. Pakiet 5 dni / 10 nurkowań kosztuje 200€, kurs podstawowy OWD 4 dni / 8 nurkowań kosztuje 250€. Nurkowanie "za rączkę" dla kompletnych żółtodziobów, bez względu na wiek - 40€.

Surfing

Later.......

Kitesurfing

Later.......

Turystyka piesza i rowerowa

Planując trasę na północ musisz liczyć się z tym, że wiatr północny, a te wieją najczęściej, mocno utrudni lub wręcz uniemożliwi pedałowanie do Ras Abu Galum. Kiedy będziesz wracał, wiatr pewnikiem ustanie, więc nie licz na wspomaganie.
Planując trasę na południe musisz liczyć się z tym, że wiatr północny, a te wieją najczęściej, mocno cię wesprze w drodze do celu, ale utrudni lub wręcz uniemożliwi powrót.
Pamiętaj aby zabrać ze sobą zapas wody, telefon komórkowy. Informuj o swoich planach szczególnie, gdy udajesz się w tereny odludne.
Wszystkie dystanse liczone są od placu w Assali.

♦ Trasa rowerowa na północ do Blue Hole i dalej do Ras Abu Galum

Odcinka trasy poza Blue Hole nie polecam osobom nieobytym z rowerem i/lub niedostatecznie przygotowanym kondycyjnie. Cała trasa ma ponad 15 km. Zalecam kask rowerowy i towarzystwo.
Trasę można podzielić na trzy etapy: Trasa do Canyonu prowadzi drogą asfaltową. Teren umiarkowanie pagórkowaty. Długość odcinka to ok. 5.0 km. Za Canyonem kończy się asfalt a zaczyna droga żwirowo-piaskowa. Szerokie opony wyraźnie pomagają w jeździe. Po przebyciu odcinka ok. 3.0 km dotrzecie do Blue Hole. Tu warto przed najbardziej wyczerpującym etapem wypocząć, schłodzić ciało i porządnie się nawodnić. Pomiędzy ostatnią a przedostatnią restauracją znajduje się ścieżka prowadząca do toalety a jednocześnie na drogę wiodącą do Ras Abu Galum. Ten odcinek ma ok. 6.5 km, z czego 20-30% trasy bezpieczniej jest rower prowadzić niż jechać na nim. Najpewniej nikogo na tej trasie nie spotkacie i niejednokrotnie będziecie tracić łączność komórkową. Kask konieczny !!!!
Trasę przejazdu nakręciłbym chętnie sam, o ile miałbym odpowiednią kamerę. Tymczasem znajdziesz filmik z przejazdu rowerem z Ras Abu Galum do Blue Hole na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=VTciKlV_Eq8

♦ Trasa rowerowa na południe do Three Pools

Later......

♦ Wycieczki piesze na wzgórza wokół Dahabu

Later....

Bliskie atrakcje turystyczne

♦ Biały Kanion

♦ Kolorowy Kanion

♦ Góra Synaj i klasztor św. Katarzyny

Dalsze atrakcje turystyczne

♦ Petra

♦ Pustynia Wadi Ram

Zwiedzanie Wadi Rum najlepiej z Zidane Al-Zalabieh'em ⇒  zedn_a@yahoo.com !!!!

♦ Izrael

♦ Kair

Moja ulubiona trasa wiedzie wokół Morza Martwego (2,5 raza ją pokonałem):

• 1 dzień: Wyjazd taksówką do Taby wczesnym rankiem. Granica Egipt-Izrael. Taksówką do Eilatu. Zwiedzanie. Taksówką do przejścia granicznego z Jordanią. Granica jordańsko-izraelska. Taksówką do Akkaby. Zwiedzanie Akkaby (sprawdź autobusy do Wadi Moussa, czyli Petry). Nocleg w Akkabie w pobliżu dworca autobusowego.
• 2 dzień: Skoro świt minibusem do Wadi Moussa, czyli Petry. Zwiedzanie Petry. Nocleg w Wadi Moussa lub nielegalnie w Petrze u Beduinów. Nocleg ???
• 3 dzień: Zwiedzanie Petry. Intensywnie i poza szlakami i tłumami. Nocleg w Wadi Moussa. Zawsze zatrzymywałem się w hotelu dla plecakowców  Valentine Inn ⇒.
• 4 dzień: O wschodzie słońca wyjazd do Ammanu. Po drodze zwiedzanie: Kerak, Madaba, Morze Martwe.  Zwiedzanie Ammanu. Nocleg w Ammanie.
• 5 dzień: Taksówką na przejście graniczne z Izraelem. Następnie taksówką do Jerozolimy. Zwiedzanie Jerozolimy. Nocleg w Jerozolimie. Zawsze zatrzymywałem się w wybudowanym w 1884 r  New Imperial Hotel ⇒, zlokalizowanym w pobliżu bramy Jaffa.
• 6 dzień: Taksówką do Betlejem. Zwiedzanie. Powrót do Jerozolimy i zwiedzanie. Wieczorem na dworzec autobusowy. Nocnym autobusem do Tel Awiwu. Przesiadka na autobus do Eilatu. Nocleg w autobusie.
• 7 dzień: Z dworca taksówką na przejście graniczne z Egiptem. Po drugiej stronie granicy oczekuje umówiony kierowca. Około południa powrót do Dahabu.

Inne

► W czwartki odbywa się tzw. Community Market. Tutaj filmik z youtube i więcej info ⇒.

► Corocznie w kwietniu odbywa się Dahab Bedouin Festival. (najbliższy odbędzie się 01.04.2015). Program festiwalu znajdziesz tutaj ⇒. A jak się bawiono w roku 2013 zobaczysz na filmie tutaj ⇒.

kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,